דף הבית ספורט וכושר גופני תוספי מזון החלבון וחומצות האמינו – ד"ר קובי עזרא
החלבון וחומצות האמינו – ד"ר קובי עזרא
קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית 06/04/11 |  צפיות: 13154

החלבון וחומצות האמינו – ד"ר קובי עזרא

חומצות אמינו הם אבני הבניין של חלבון ורקמות שריר. כל התהליכים הפיזיולוגיים הקשורים בספורט אנרגיה, התאוששות, עלייה בכוח/מסת שריר שריפת שומן וכן מצבי רוח ותפקוד המוח, כל אלה בצורה קריטית קשורים לנושא של חומצות האמינו. זה לא פלא שחומצות אמינו הפכו לביות תוסף התזונה העיקרי של ספורטאים ובמיוחד מפתחי גוף.

מה הוא החלבון?

מקורות החלבון העיקריים הם בבשר, חלב ומוצרי חלב וקטניות.

החלבונים ממלאים תפקידים חשובים ביותר בכל תהליכי החיים. הם משתתפים בבניית תאים ורקמות, בזירוז ובויסות פעילויות כימיות, באספקת אנרגיה וכן בתהליכים חיוניים רבים נוספים.

בטבע מצויים עשרות אלפי חלבונים שונים ועל אף שכולם בנויים מאותם יחידות, לכל חלבון יש מבנה אופייני המעניק לו את תכונותיו הייחודיות. יחידות הבניין המרכיבות את החלבונים הם חומצות האמינו 23 במספר, ישנם 9 חומצות אמינו המוגדרות כהכרחיות כי הגוף אינו יכול לייצר אותן, זאת אומרת שהם חייבים להיות מסופקים דרך המזון או ע"י תוסף תזונה, האחרים, נחשבים ללא הכרחיים, משום שהגוף יכול ליצור אותן בעצמו ע"י סנטוז של חומצות אמינו מתקבלות בגוף מפירוק החלבונים שבמזון ומתוצרים מטבוליים שונים. הגוף זקוק לחומצות אמינו כדי לבנות מהם את החלבונים הייחודים הנחוצים לו וכדי לייצר חומרים אחרים.

חומצות אמינו ואנרגיה:

הרבה דעות קדומות קיימות בכל מה שקשור לכיווץ השריר והשימוש באנרגיה בזמן אימון משקולות אינטנסיבי. כשעוסקים בעבודת כוח, חלק ניכר מהאנרגיה יבוא ממקורות לא פחמימתיים, כשהשריר מתכווץ, הוא משתמש במאגרים שלו של אנדנוזין טריפוספט בשניות הראשונות. המרכיב שממחזר את מולקולות ה- ATP לשימוש חוזר הוא הקראטין פוספט. קראטין פוספט בנוי משלושה חומצות אמינו: ארגינין, מטיונין וגליצין. כדי לשמור את הרמות של CP ו- ATP גבוהות שלושת חומצות האמינו האלה חייבות להימצא בזרם הדם. כאשר אלו יסופקו בצורה טובה לגוף, הם יספקו אנרגיה לכוח וגדילה.

חומצות אמינו ואיבוד שומן:

באיבוד שומן, שני תהליכים חייבים להתבצע:

1) החילוף חומרים והשימוש בשומן אגור בגוף חייב לעלות, 2) שומן חייב להיות מועבר ולהפוך לאנרגיה, בבית החרושת של התא, המיטוכונדריה. כמה מרכיבים תזונתיים יכולים לעזור בהפיכת שומן אגור לאנרגיה אחת מהם היא חומצת האמינו החיונית מטיונין, שבמקרים מסוימים יכולים לעזור בשיפור חילוף חומרים של שומן.

ישנה חומצת אמינו נוספת דמוי ויטמין הנקראת קארניטין ומחקרים הראו שהיא משפרת חילוף חומרים של שומן ועוזרת להכניס את השומן לתוך המיטוכונדיה ושם הוא נשרף לאנרגיה, יעיל ביותר להרזיה.

גם חומצת אמינו ארגינין בעקיפין עוזרת בשריפת שומנים, משום שהיא מעלה בצורה משמעותית את שחרור הורמון גדילה  בגוף וחוץ הסגולות המרפא הרבות של הורמון זה הוא מאוד ליפוליטי (מפרק שומן).

ד"ר יעקב עזרא (P.hD) מומחה לרפואה נטורופתית. ייעוצים בתחומי התזונה והספורט, הבריאות – טיפול במחלות שונות, אנטי-אייג'ינג (האטת תהליכי זקנה). לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית

קובי עזרא Ph.D מומחה לרפואה נטורופטית, ומאמן כושר. מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה).

כתב את הספרים:
1. אבן הפינה בתחום פיתוח הגוף.
2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי.
3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאות!

בעל קליניקה לרפואה נטורופטית ונותן שרותים:
* טיפול במחלות שונות (כולסטרול, מחלות לב, סוכרת ועוד...).
* דיאטות הרזייה ועיצוב הגוף.
* פיתוח גוף - עיצוב וחיטוב הגוף.
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140
אתר: פיתוח גוף, אתר: דיאטה מהירה

דיאטה מהירה1, סוכרת הריון, אנטי אייג'ינג

פיתוח גוף

דיאטה מהירה | דיאטה אישית 


מאמרים נוספים מאת קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית
 
קובי עזרא ויוסי אדרי תחרות מר ישראל, פיתוח גוף, פיתוח שרירים
קובי עזרא, יוסי אדרי, פיתוח גוף, פיתוח שרירים, תחרות מר ישראל, תחרות מר ישראל יוסי אדרי מנתניה הוא אלוף האלופים בתחרות מר ישראל: "עשור אני מחכה לגביע", היה שווה לחכות 40 שנה כדי להגיע ליום הזה", הוא אומר וחושף את הדיאטה המיוחדת שלו

דיאטה מנצחת תרופות לאנטי-אייגינג ובריאות מטבולית, קובי עזרא חוות דעת
21/11/21 | השמנת יתר
דיאטה מנצחת תרופות לאנטי-אייגינג ובריאות מטבולית, קובי עזרא חוות דעת. המחקר, שנערך בעכברים, הראה שלתזונה (כולל קלוריות כללית ומאזן מאקרו-נוטריינטים) הייתה השפעה גדולה יותר על ההזדקנות והבריאות המטבולית מאשר לשלוש תרופות הנפוצות לטיפול בסוכרת ולהאטת ההזדקנות. הממצאים מתפרסמים ב- Cell Metabolism.

איך להיות גבוה יותר? קובי עזרא
איך להיות גבוה יותר? קובי עזרא. ישנו הורמון בגוף האדם הידוע כהורמון גדילה אנושי (HGH, Human Growth Hormone) המווסת את הגובה. הורמון הגדילה מיוצר ע"י בלוטת יותרת המוח וחיוני ביותר לצמיחה של עצמות ארוכות וסחוס.

איך להיות גבוה יותר? קובי עזרא
איך להיות גבוה יותר? קובי עזרא. ישנו הורמון בגוף האדם הידוע כהורמון גדילה אנושי (HGH, Human Growth Hormone) המווסת את הגובה. הורמון הגדילה מיוצר ע"י בלוטת יותרת המוח וחיוני ביותר לצמיחה של עצמות ארוכות וסחוס.

צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD, צמיחה וגדילה בגובה נוצרת ע"י התארכות עצמות הארוכות, כתוצאה מכונדרוגנזה בצלחות האפיפיזאליות, המכונות גם צלחות הגדילה. תהליך זה נובע מהתרבות כונדרוציטים, היפרטרופיה והפרשת מטריקס חוץ תאית. המאורגן על ידי רשתות מורכבות של גורמים תזונתיים, תאיים, פרצרין ואנדוקריניים. ניתן להגדיר את גיל ההתבגרות כתקופת המעבר מילדות דרך התפתחות מאפיינים מיניים משניים ועד השגת הגובה הסופי בבגרות. מהירות הצמיחה מוגברת בתחילת המוקדמות או באמצע החיים, ידועה כגידול הפוברטלי.

קריאטין - קובי עזרא
קריאטין - קובי עזרא היא חומצה אורגנית חנקנית הנוצרת באופן טבעי. תפקידו העיקרי של הקריאטין הוא להקל על מיחזור של אדנוזין טריפוספט (ATP), מטבע האנרגיה של התא, בעיקר ברקמת השריר והמוח.

דיאטה מהירה מאוד
05/04/15 | דיאטה
דיאטה מהירה. דיאטות לירידה במשקל. ישנן סיבות שונות לאיזון המשקל ודיאטות שונות: החל ממראה חיצוני, עיסוק בספורט ובריאות, לרבות בריאות הלב וכלי הדם ומניעת סרטן....

חיטוב הגוף - קובי עזרא
21/06/14 | דיאטה
בדיאטת דיאט2אול אוכלים כמעט הכל! אך לרוב הדיאטה נקבעת בהתאם למה שהמטופל אוכל באורח ה"נורמאלי" שיגרתי. וכמובן בשילוב המזונות הייחודי! מניב את התוצאות האופטימאליות לחיטוב הגוף באופן מקסימאלי ומהיר ביותר.

מניעת סוכרת מסוג 2
יש חוקרים הטוענים שניתן למנוע סוכרת מסוג 2, זאת ע"י שינוי בהרגלי החיים. היות ותוכנית תזונה ודיאטה נכונה המותאמים לפרט בשילוב תוכנית אימונים אכן עשויים למנוע את התפתחות הסוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 2 או סוכרת מבוגרים בלשון העם, בעלת מרכיב גנטי חזק יותר, תזונה ואורח חיים משפיעים על הסיכוי שהמחלה תתרחש בגיל צעיר יותר-40 או מבוגר יותר 60 ומעלה או אולי לעולם לא?!. הסיכון לסוג להופעת סוכרת מסוג 2 וסוכרת הריונית יכול להיות ירידה ע"י בשמירה על משקל תקין – כלומר השמנה יתרה ותזונה לא בריאה.

ויטמין d אוסטאופורוזיס
ויטמין d אוסטאופורוזיס ויטמין D או (Cholecalciferol) הוא ויטמין מסיס בשומן העוזר לגוף לספוג סידן. ויטמינים מסיסים בשומן מאוחסן ברקמות השומן של הגוף. בנוסף לסיוע לגוף לספוג סידן, ויטמין D גם מסייעת לגוף לשמור על כמות של סידן וזרחן בדם הנכונה. תוספת סידן וויטמין D מהווה טיפול הכרחי באוסטיאופורוזיס. מחלת האוסטאופורוזיס נמצאה מלווה באבחון שכיחות גבוהה של חסר בויטמין D. מקורות מזון ויטמין D מצויה במזונות הבאים: מוצרי חלב גבינה חמאה חלב מועשר (כל חלב בארה"ב הוא מועשר בויטמין D) דגים צדפות דגני בוקר
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI