דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה איכות הסביבה אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: 8 עובדות על פסולת אלקטרונית
אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: 8 עובדות על פסולת אלקטרונית
ליאור פולק 21/02/12 |  צפיות: 3711

פסולת אלקטרונית היא מכשור אלקטרוני היוצא משימוש: מחשבים,מדפסות, טלפונים ניידים,נגני מדיה, טלויזיות, מקררים, תנורים ועוד.  הפסולת האלקטרונית הבעייתית ביותר מבחינה אקולוגית מקורה במסכי מחשב ובטלויזיות.


1. בארה"ב יוצאים משימוש כ-350 מיליון מכשירי אלקטרוניקה מדי שנה.  פחות מ-20% מההיקף העצום הזה עוברים מיחזור ברמה כזו או אחרת.
2. למרות שהיקף הפסולת האלקטרונית מהווה רק כ-2% מכלל הפסולת באמריקה, הוא מהווה כ-70% מכלל הפסולת הרעילה.  די אם ניקח את העופרת המצויה במכשירים האלקטרוניים ברמה גבוהה וניקח בחשבון את הנזק למערכת העצבים ולכליות שהוכח כי היא גורמת.
3. כוח החישוב של המחשבים בדורנו מוכפל מדי כשנתיים, ועקב כך - הצרכנים בעולם המערבי נוטים להחליף את מחשביהם מדי כל מספר שנים.  הדבר מביא לכך שרוב מוחלט (כ-85%) מהמחשבים הישנים נזרק למזבלות המקומיות ורק מיעוט מבוטל עובר מיחזור.
4. למרות הקלות שבשדרוג מחשב קיים ומכירתו הלאה, רק כ-2% מהמחשבים נמכרים ליד שניה.  רובם המוחלט של המחשבים נזרק לאחר שימוש של משתמש בודד.
5. מספר עצום של כ-50 מיליון טלפונים סלולריים מוחלף מדי חודש ברחבי העולם, ורק כעשירית ממספר זה עוברת מיחזור כזה או אחר.
6. חוקים למניעת השלכת פסולת אלקטרונית למזבלות רגילות קיים במדינות האיחוד האירופי מזה כ-15 שנים.  חוקים אלה מטילים את האחריות לפינוי הפסולת האלקטרונית על יצרניות המכשירים האלקטרוניים.
7. רוב היקף הפסולת האלקטרונית במדינות המערב עושה את דרכו אל מדינות מתפתחות ובראשן סין העממית והודו.  כך במקרה של ארה"ב - כ-80% מהפסולת האלקטרונית בה עושים את דרכם אל מדינות מזרח אסיה.  העניין מתאפשר עקב תקנות איכות ירודות במדינות היעד של הפסולת ועקב העניין של המדינות המקבלות לספק עבודה לאוכלוסיה המקומית העניה.
8. בארה"ב נבלמו רוב יוזמות החקיקה עד היום, ורק במיעוט המדינות קיימים חוקים המסדירים את פינוי הפסולת האלקטרונית.  התופעה מוסברת בעוצמה הפוליטית ממנה נהנות חברות האלקטרוניקה הגדולות.


לקריאה נוספת - אתר אי-גרין בכתובת:  http://e-green.co.il


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 ליאור פולק


 


מאמרים נוספים מאת ליאור פולק
 
אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: אישור החוק למחזור פסולת אלקטרונית
מזל טוב! הצעת החוק למחזור פסולת אלקטרונית עברה בקריאה ראשונה בכנסת בתאריך 19.2.12. החוק מגדיר את היצרנים והיבואנים של מוצרי אלקטרוניקה כאחראים לאיסוף המכשירים עם סיום השימוש בהם והעברתם למחזור או לשימוש מחדש. עד עתה עשתה מרבית הפסולת האלקטרונית את דרכה אל מאגרי האשפה הרגילים, הווה אומר שפסולת זו לא עברה מחזור או השמשה מחדש.

אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: מטרת חוק הפחתת פסולת אלקטרונית.
בארץ נוצרת פסולת בהיקף של כ-6 מיליון טונות בשנה: כ-5 מיליון טונות של פסולת עירונית (של משקי בית) ומיליון טונות של פסולת תעשייתית. משמעות הדבר היא כי כל תושב מייצר כ-1.5 ק"ג פסולת ביום. בשנים האחרונות כמות הפסולת הנוצרת גדלה מדי שנה בכ-4% ומגמה זו צפויה להימשך בעתיד הנראה לעין.

אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: חובות היצרן והיבואן בחוק להפחתת פסולת אלקטרונית
החוק להפחתת פסולת אלקטרונית מטיל על היצרנים ועל היבואנים של מכשור אלקטרוני את האחריות לבצע מחזור של מכשור שהסתיים השימוש בו. האחריות של היצרן מתקיימת כאשר המדובר בייצור בתחומי ישראל ואילו האחריות של היבואן מתקיימת כאשר המדובר במכשור תוצרת חוץ.

אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: 8 עובדות על פסולת אלקטרונית
פסולת אלקטרונית היא מכשור אלקטרוני היוצא משימוש: מחשבים,מדפסות, טלפונים ניידים,נגני מדיה, טלויזיות, מקררים, תנורים ועוד. הפסולת האלקטרונית הבעייתית ביותר מבחינה אקולוגית מקורה במסכי מחשב ובטלויזיות.

אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: האו"ם קרוב להשלמת האיסור על יצוא פסולת אלקטרונית מהמערב
האו"ם מצוי כעת צעד אחד קרוב יותר לעבר יישום האיסור על ייצוא של פסולת אלקטרונית בין המדינות המפותחות לעולם המתפתח.

אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: מזל טוב! חוק להפחתת פסולת אלקטרונית בישראל
יום ה- 19.2.2012 ייזכר אצל שוחרי איכות הסביבה בישראל כארוע מכונן במאבקם לקידום איכות הסביבה בישראל. ביום זה העבירה ממשלת ישראל חוק להפחת פסולת אלקטרונית. משמעות החוק היא כי האחריות לפינוי מרוכז ומיחזור פסולת אלקטרונית מוטל על יבואני המכשור האלקטרוני. המדובר בעיקר במחשבים, טלוויזיות, מסכים, מדפסות, טלפונים ניידים ואף מצברים.

אי-גרין e-green.co.il מציגה: מה מסוכן כל-כך בפסולת אלקטרונית?
עניין הפסולת האלקטרונית, אותם מכשירי חשמל היוצאים משימוש ונזרקים כלאחר יד אל האשפה, מעורר דאגה בקרב מומחי איכות סביבה באופן גובר והולך במהלך עשרות השנים האחרונות. זאת ועוד, קיימת מגמה של חברות אלקטרוניקה למחזר מוצרים ישנים באופן חלקי, שבו הן מפיקות את החלקים היקרים מתוך המוצרים הישנים, ואילו את שאר החלקים הן זורקות למזבלה הקרובה.

אי-גרין (http://e-green.co.il) מציגה: מה נשתנתה הפסולת האלקטרונית מכל הפסולות?
אין עוררין כי השלכת פסולת אלקטרונית מהווה מטרד סביבתי ופגם מוסרי: יצרניות המכשירים האלקטרוניים משווקות את מרכולתן לצרכנים, אלה עושים בהם שימוש של מספר שנים ולבסוף משליכים אותם אל פח האשפה. אך מה קורה לציוד האלקטרוני שנזרק חודש לאחר מכן? שנה? עשור?

אי-גרין e-green.co.il מציגה: על פסולת אלקטרונית וסרטן
מחקר בין-לאומי חדש מגלה כי חשיפה לפסולת אלקטרונית עשויה להוביל לנזקים בריאותיים בלתי הפיכים, כגון: מחלות לב וכלי דם (cardiovascular ), נזק למטען הגנטי (DNA) ולגידולים סרטניים. פסולת אלקטרונית מוגדרת כמוצרי אלקטרוניקה שהסתיים השימוש בהם: טלויזיות, מחשבים, מסכי מחשב, מדפסות, טלפונים ניידים, סורקים ועוד.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI