דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה איכות הסביבה אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: מטרת חוק הפחתת פסולת אלקטרונית.
אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: מטרת חוק הפחתת פסולת אלקטרונית.
ליאור פולק 07/03/12 |  צפיות: 3972

בארץ נוצרת פסולת בהיקף של כ-6 מיליון טונות בשנה: כ-5 מיליון טונות שלפסולת עירונית (של משקי בית) ומיליוןטונות של פסולת תעשייתית. משמעות הדבר היא כי כל תושב מייצר כ-1.5 ק"ג פסולת ביום. בשנים האחרונות כמות הפסולת הנוצרת גדלה מדי שנה בכ-4% ומגמה זו צפויה להימשך בעתיד הנראה לעין.

נכון להיום רק כרבע מהפסולת הנוצרת ברחבי הארץ זוכה למיחזור כלשהו, בעוד שאר הפסולת עושה את דרכו למזבלות, שם הפסולת מוטמנת באופן סופי. זאת בשונה מהמקובל במדינות האיחוד האירופי ובמדינות צפון אמריקה, שם רוב הפסולת עובר מיחזור ברמה כזו או אחרת.

בעשורים האחרונים, בעקבות ירידת מחיר הציוד האלקטרוני, חלה עליה דרסטית בקצב הרכישה של מכשירים מסוג זה. די אם נזכיר, כי בעשור האחרון ירד מחיר הציוד האלקטרוני (כמו: מחשבים, טלפונים סלולריים, מדפסות, טלוויזיות) בכ-90%, כדי להסביר את צמיחת הצריכה של ציוד אלקטרוני.

הפסולת האלקטרונית מהווה בשנים האחרונות קרוב ל-100,000 טונות וקצב גידולה גדול בהרבה מקצב הגידול של שאר סוגי הפסולת. המדיניות הנהוגה כיום ע"י המשרד להגנת הסביבה היא להפחית את שיעור הפסולת המופנה להטמנה ולהעלות את שיעור הפסולת המופנה למיחזור.

שתי הדרכים העיקריות לביצוע המדיניות של החוק להפחתת פסולת אלקטרוניתהיא ע"י שימוש חוזר במכשירים אלקטרוניים (כמו: תרומה של ציוד ישן לשימוש) או ע"יביצוע מיחזור, שבו מפרקים את הציוד האלקטרוני לחלקים ומשתמשים מחדש בחלקים בעלי הערך.

דרך נוספת לטיפול בפסולת ציוד אלקטרוני (אם כי לא נראה כי תצבור תאוצה בשנים הקרובות) היא באמצעות הפקת אנרגיה מפסולת. זו שיטה שנועדה להפיק אנרגיה מפסולת בצורת חום או חשמל, בה בעת פירוק הפסולת נפלטים גזים רבים אשר מהם ניתן להפיק אנרגיה, מעבר לכך שהתהליך מפחית את הנזק הסביבתי של הפסולת האלקטרונית.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 ליאור פולק


 


מאמרים נוספים מאת ליאור פולק
 
אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: אישור החוק למחזור פסולת אלקטרונית
מזל טוב! הצעת החוק למחזור פסולת אלקטרונית עברה בקריאה ראשונה בכנסת בתאריך 19.2.12. החוק מגדיר את היצרנים והיבואנים של מוצרי אלקטרוניקה כאחראים לאיסוף המכשירים עם סיום השימוש בהם והעברתם למחזור או לשימוש מחדש. עד עתה עשתה מרבית הפסולת האלקטרונית את דרכה אל מאגרי האשפה הרגילים, הווה אומר שפסולת זו לא עברה מחזור או השמשה מחדש.

אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: מטרת חוק הפחתת פסולת אלקטרונית.
בארץ נוצרת פסולת בהיקף של כ-6 מיליון טונות בשנה: כ-5 מיליון טונות של פסולת עירונית (של משקי בית) ומיליון טונות של פסולת תעשייתית. משמעות הדבר היא כי כל תושב מייצר כ-1.5 ק"ג פסולת ביום. בשנים האחרונות כמות הפסולת הנוצרת גדלה מדי שנה בכ-4% ומגמה זו צפויה להימשך בעתיד הנראה לעין.

אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: חובות היצרן והיבואן בחוק להפחתת פסולת אלקטרונית
החוק להפחתת פסולת אלקטרונית מטיל על היצרנים ועל היבואנים של מכשור אלקטרוני את האחריות לבצע מחזור של מכשור שהסתיים השימוש בו. האחריות של היצרן מתקיימת כאשר המדובר בייצור בתחומי ישראל ואילו האחריות של היבואן מתקיימת כאשר המדובר במכשור תוצרת חוץ.

אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: 8 עובדות על פסולת אלקטרונית
פסולת אלקטרונית היא מכשור אלקטרוני היוצא משימוש: מחשבים,מדפסות, טלפונים ניידים,נגני מדיה, טלויזיות, מקררים, תנורים ועוד. הפסולת האלקטרונית הבעייתית ביותר מבחינה אקולוגית מקורה במסכי מחשב ובטלויזיות.

אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: האו"ם קרוב להשלמת האיסור על יצוא פסולת אלקטרונית מהמערב
האו"ם מצוי כעת צעד אחד קרוב יותר לעבר יישום האיסור על ייצוא של פסולת אלקטרונית בין המדינות המפותחות לעולם המתפתח.

אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: מזל טוב! חוק להפחתת פסולת אלקטרונית בישראל
יום ה- 19.2.2012 ייזכר אצל שוחרי איכות הסביבה בישראל כארוע מכונן במאבקם לקידום איכות הסביבה בישראל. ביום זה העבירה ממשלת ישראל חוק להפחת פסולת אלקטרונית. משמעות החוק היא כי האחריות לפינוי מרוכז ומיחזור פסולת אלקטרונית מוטל על יבואני המכשור האלקטרוני. המדובר בעיקר במחשבים, טלוויזיות, מסכים, מדפסות, טלפונים ניידים ואף מצברים.

אי-גרין e-green.co.il מציגה: מה מסוכן כל-כך בפסולת אלקטרונית?
עניין הפסולת האלקטרונית, אותם מכשירי חשמל היוצאים משימוש ונזרקים כלאחר יד אל האשפה, מעורר דאגה בקרב מומחי איכות סביבה באופן גובר והולך במהלך עשרות השנים האחרונות. זאת ועוד, קיימת מגמה של חברות אלקטרוניקה למחזר מוצרים ישנים באופן חלקי, שבו הן מפיקות את החלקים היקרים מתוך המוצרים הישנים, ואילו את שאר החלקים הן זורקות למזבלה הקרובה.

אי-גרין (http://e-green.co.il) מציגה: מה נשתנתה הפסולת האלקטרונית מכל הפסולות?
אין עוררין כי השלכת פסולת אלקטרונית מהווה מטרד סביבתי ופגם מוסרי: יצרניות המכשירים האלקטרוניים משווקות את מרכולתן לצרכנים, אלה עושים בהם שימוש של מספר שנים ולבסוף משליכים אותם אל פח האשפה. אך מה קורה לציוד האלקטרוני שנזרק חודש לאחר מכן? שנה? עשור?

אי-גרין e-green.co.il מציגה: על פסולת אלקטרונית וסרטן
מחקר בין-לאומי חדש מגלה כי חשיפה לפסולת אלקטרונית עשויה להוביל לנזקים בריאותיים בלתי הפיכים, כגון: מחלות לב וכלי דם (cardiovascular ), נזק למטען הגנטי (DNA) ולגידולים סרטניים. פסולת אלקטרונית מוגדרת כמוצרי אלקטרוניקה שהסתיים השימוש בהם: טלויזיות, מחשבים, מסכי מחשב, מדפסות, טלפונים ניידים, סורקים ועוד.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI