דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה איכות הסביבה אי-גרין e-green.co.il מציגה: מה מסוכן כל-כך בפסולת אלקטרונית?
אי-גרין e-green.co.il מציגה: מה מסוכן כל-כך בפסולת אלקטרונית?
ליאור פולק 21/02/12 |  צפיות: 3515

עניין הפסולת האלקטרונית, אותם מכשירי חשמל היוצאים משימוש ונזרקים כלאחר יד אל האשפה, מעורר דאגה בקרב מומחי איכות סביבה באופן גובר והולך במהלך עשרות השנים האחרונות.   זאת ועוד, קיימת מגמה של חברות אלקטרוניקה למחזר מוצרים ישנים באופן חלקי, שבו הן מפיקות את החלקים היקרים מתוך המוצרים הישנים, ואילו את שאר החלקים הן זורקות למזבלה הקרובה.
למרות שהיקף הפסולת האלקטרונית מהווה רק כ-2% מכלל הפסולת באמריקה, הוא מהווה כ-70% מכלל הפסולת הרעילה.  די אם ניקח את העופרת המצויה במכשירים האלקטרוניים ברמה גבוהה וניקח בחשבון את הנזק למערכת העצבים ולכליות שהוכח כי היא גורמת.


מדינות ספורות כבר הנהיגו מדיניות של העברת הפסולת האלקטרונית אל מזבלות ייעודיות, שבהן ניתן לנטרל את החומרים הרעילים מתוך הפסולת.   החומרים הרעילים העיקריים הם עופרת, נחושת, כספית וקדמיום.  הבעיה הבסיסית מול האוכלוסיה הרחבה היא שאין מודעות לנזק שבהשלכת פסולת אלקטרונית למזבלות רגילות, מכיוון שהאדם הפשוט אינו מקשר טלפון נייד או מחשב עם חומרים מסכני חיים כמו בריליום.  לא שכיח לפגוש אדם, המודע לכך שחומרים מסוכנים נוזלים מתוך הפסולת האלקטרונית אל תוך האדמה ומזהמים אותה.


בשנים האחרונות החלה מגמה במדינות המערב של החזרת המכשירים האלקטרוניים אל היצרנים לאחר תום השימוש בהם כדי שהללו ינטרלו חומרים מסוכנים מתוכם.  מעבר לכך, קיימות כבר חברות גדולות המנסות להפחית מראש את כמות הפסולת הנוצרת ע"י תכנון טוב יותר של המוצרים.   עדיין, רוב הפסולת האלקטרונית במדינות המערב עושה את דרכה אל מדינות העולם השלישי, בהן מקומיים חסרי הכשרה מתאימה מסכנים את חייהם בטיפול בה.


כך במקרה של ארה"ב - כ-80% מהפסולת האלקטרונית בה עושים את דרכם אל מדינות מזרח אסיה.  העניין מתאפשר עקב תקנות איכות ירודות במדינות היעד של הפסולת ועקב העניין של המדינות המקבלות לספק עבודה לאוכלוסיה המקומית העניה.

לקריאה נוספת - אתר אי-גרין בכתובת:  http://e-green.co.il


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 ליאור פולק


 


מאמרים נוספים מאת ליאור פולק
 
אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: אישור החוק למחזור פסולת אלקטרונית
מזל טוב! הצעת החוק למחזור פסולת אלקטרונית עברה בקריאה ראשונה בכנסת בתאריך 19.2.12. החוק מגדיר את היצרנים והיבואנים של מוצרי אלקטרוניקה כאחראים לאיסוף המכשירים עם סיום השימוש בהם והעברתם למחזור או לשימוש מחדש. עד עתה עשתה מרבית הפסולת האלקטרונית את דרכה אל מאגרי האשפה הרגילים, הווה אומר שפסולת זו לא עברה מחזור או השמשה מחדש.

אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: מטרת חוק הפחתת פסולת אלקטרונית.
בארץ נוצרת פסולת בהיקף של כ-6 מיליון טונות בשנה: כ-5 מיליון טונות של פסולת עירונית (של משקי בית) ומיליון טונות של פסולת תעשייתית. משמעות הדבר היא כי כל תושב מייצר כ-1.5 ק"ג פסולת ביום. בשנים האחרונות כמות הפסולת הנוצרת גדלה מדי שנה בכ-4% ומגמה זו צפויה להימשך בעתיד הנראה לעין.

אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: חובות היצרן והיבואן בחוק להפחתת פסולת אלקטרונית
החוק להפחתת פסולת אלקטרונית מטיל על היצרנים ועל היבואנים של מכשור אלקטרוני את האחריות לבצע מחזור של מכשור שהסתיים השימוש בו. האחריות של היצרן מתקיימת כאשר המדובר בייצור בתחומי ישראל ואילו האחריות של היבואן מתקיימת כאשר המדובר במכשור תוצרת חוץ.

אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: 8 עובדות על פסולת אלקטרונית
פסולת אלקטרונית היא מכשור אלקטרוני היוצא משימוש: מחשבים,מדפסות, טלפונים ניידים,נגני מדיה, טלויזיות, מקררים, תנורים ועוד. הפסולת האלקטרונית הבעייתית ביותר מבחינה אקולוגית מקורה במסכי מחשב ובטלויזיות.

אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: האו"ם קרוב להשלמת האיסור על יצוא פסולת אלקטרונית מהמערב
האו"ם מצוי כעת צעד אחד קרוב יותר לעבר יישום האיסור על ייצוא של פסולת אלקטרונית בין המדינות המפותחות לעולם המתפתח.

אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: מזל טוב! חוק להפחתת פסולת אלקטרונית בישראל
יום ה- 19.2.2012 ייזכר אצל שוחרי איכות הסביבה בישראל כארוע מכונן במאבקם לקידום איכות הסביבה בישראל. ביום זה העבירה ממשלת ישראל חוק להפחת פסולת אלקטרונית. משמעות החוק היא כי האחריות לפינוי מרוכז ומיחזור פסולת אלקטרונית מוטל על יבואני המכשור האלקטרוני. המדובר בעיקר במחשבים, טלוויזיות, מסכים, מדפסות, טלפונים ניידים ואף מצברים.

אי-גרין e-green.co.il מציגה: מה מסוכן כל-כך בפסולת אלקטרונית?
עניין הפסולת האלקטרונית, אותם מכשירי חשמל היוצאים משימוש ונזרקים כלאחר יד אל האשפה, מעורר דאגה בקרב מומחי איכות סביבה באופן גובר והולך במהלך עשרות השנים האחרונות. זאת ועוד, קיימת מגמה של חברות אלקטרוניקה למחזר מוצרים ישנים באופן חלקי, שבו הן מפיקות את החלקים היקרים מתוך המוצרים הישנים, ואילו את שאר החלקים הן זורקות למזבלה הקרובה.

אי-גרין (http://e-green.co.il) מציגה: מה נשתנתה הפסולת האלקטרונית מכל הפסולות?
אין עוררין כי השלכת פסולת אלקטרונית מהווה מטרד סביבתי ופגם מוסרי: יצרניות המכשירים האלקטרוניים משווקות את מרכולתן לצרכנים, אלה עושים בהם שימוש של מספר שנים ולבסוף משליכים אותם אל פח האשפה. אך מה קורה לציוד האלקטרוני שנזרק חודש לאחר מכן? שנה? עשור?

אי-גרין e-green.co.il מציגה: על פסולת אלקטרונית וסרטן
מחקר בין-לאומי חדש מגלה כי חשיפה לפסולת אלקטרונית עשויה להוביל לנזקים בריאותיים בלתי הפיכים, כגון: מחלות לב וכלי דם (cardiovascular ), נזק למטען הגנטי (DNA) ולגידולים סרטניים. פסולת אלקטרונית מוגדרת כמוצרי אלקטרוניקה שהסתיים השימוש בהם: טלויזיות, מחשבים, מסכי מחשב, מדפסות, טלפונים ניידים, סורקים ועוד.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI