דף הבית רפואה ובריאות הפרעות קשב וריכוז הוראה מתקנת – מתי התחילו להיעזר בשיטת ההוראה המתקנת ?
הוראה מתקנת – מתי התחילו להיעזר בשיטת ההוראה המתקנת ?
אתי קסנר 11/08/13 |  צפיות: 14119

המושג הוראה מתקנת הוכר בישראל בשנת 1978. בשנים אלו החלה מערכת החינוך להבין שההשכלה היא אינטרס חברתי ושחשוב שכמה שיותר בוגרים יוכלו להשתלב בשוק העבודה.       באמצעות ההוראה מתקנת היה ניתן לאפשר לתלמידים שאינם מצליחים בלימודים לרכוש כלים ושיטות ללמידה נכונה ולהתנער מרגשות התסכול, הבושה, המרמור וחוסר היכולת.

באמצעות שיטות למידה, אסטרטגיות יעילות, יצירת דימוי חיובי בתחום הלימודים, מתן חיזוקים חיוביים, פיתוח המודעות העצמית, פיתוח המוטיבציה והתאמת מגוון טיפולים לתלמידים אשר סובלים מבעיות שונות, ניתן לסייע לתלמידים רבים לרכוש הרגלי למידה נכונים ויעילים אשר ישמשו אותם לאורך כל חייהם.

הוראה מתקנת –  להאמין בילד ולחזק את יכולותיו

חשוב שהמורה ללקויות למידה יהיה אדם יצירתי מכיוון שכל תלמיד צריך תוכנית ייחודית משלו. ככל שהמורה יהיה מיומן ומנוסה יותר, הוא יוכל להרכיב את התוכנית המתאימה והיעילה ביותר.

בכדי להעניק לילד את הטיפול המתאים ביותר, צריך המורה להכיר אותו - לדעת ממה הילד סובל - האם הוא סובל מבעיית לקויות למידה, היפראקטיביות, לקות שפה, האם הוא זקוק לקבלת טיפול בריטלין כיצד הוא מתנהג בכיתה, בבית, במהלך משחק עם חבריו ללימודים ועוד. כמו כן, צריך המורה לדעת באילו תחומים הילד חזק, באילו תחומים הילד חלש, מדוע הוא מתפקד באותו האופן ועוד.

במידה והילד סובל מהפרעת קשב וריכוז יהיה עליו לעבור תהליך אשר נקרא ויסות חושי. במהלך התהליך יחזק הילד את החושים החלשים שלו. לאחר מכן, ילמד המורה את הילד כיצד ניתן להשתמש בכלים וטכניקות ללמידה יעילה. המורה חייב להאמין ביכולותיו של הילד. ללא האמונה בכוחותיו, לא יוכל הילד להצליח ולעבור את התהליך המורכב. תוכנית הלימוד תתמקד בהעצמת נקודות הכוח של הילד ושיפור חולשותיו. כמו כן, יקבלו הוריו ומוריו של התלמיד הדרכה והסברים. בצורה זו הם יוכלו להבין את מצבו של הילד ולסייע לו להשתפר.

יש לציין כי ההוראה המתקנת אינה מאמינה במתן עונשים, ההפך, ההוראה המתקנת מדגישה את הגמול ומקפידה לתת לילד חיזוקים. מחקרים שבוצעו גילו כי חיזוקים שליליים ועונשים אינם מסייעים לילד ללמוד ולהשתפר, הם רק מחלישים אותו , פוגעים במוטיבציה שלו ובביטחונו העצמי.

רוצים להתייעץ איתנו או לקבל מאיתנו שירות ?

אם אתם מעוניינים לקבל מידע נוסף לגבי המרכז לקשיי למידה והתנהגות, מנהלת המרכז, תהליך האבחון, שיטות הטיפול המתקדמות או במידה ויש לכם שאלות נוספות לגבי הוראה מתקנת, ריטלין, הפרעות קשב וריכוז, לקות שפה, בעיית ההיפראקטיביות, ועוד, תוכלו ליצור קשר באמצעות הטלפון. נוסף על כך, תוכלו למלא את הפרטים שלכם בטופס יצירת הקשר ונציג מטעם המרכז יחזור אליכם בהקדם האפשרי ויענה על כל השאלות שלכם בהרחבה וסבלנות.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אתי קסנר

גלגל הצלה,

נוצר ע"י אתי קסטנר, מומחית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים ומבוגרים

בראשון לציון. 


מאמרים נוספים מאת אתי קסנר
 
הפרעות קשב וריכוז – ממה הילד שלכם סובל ? אתם יודעים ?
הפרעות קשב וריכוז – לטפל בשורש הבעיה בצורה הנכונה והיעילה ביותר

הפרעות קשב וריכוז בראשון לציון – לשים לב למצבו של הילד ולהגיש עזרה במהירות
הפרעות קשב וריכוז בראשון לציון – לשבור את מעגל ההרס וחוסר ההצלחה

הוראה מתקנת – מתי התחילו להיעזר בשיטת ההוראה המתקנת ?
הוראה מתקנת - למה חשוב לאפשר לכמה שיותר אנשים לרכוש השכלה ?

הוראה מתקנת – לממש את הפוטנציאל האישי
הוראה מתקנת – איך נוסד המכון

הוראה מתקנת - תקן אותי אם אני טועה
הוראה מתקנת - הכנה לחיים הבוגרים

זיהוי הפרעות קשב וריכוז בגיל הרך
שובבות של ילדים או הפרעות קשב וריכוז – איך מבחינים בין השניים?

לקויות למידה- אז מה?
לקויות למידה- אבחן וטפל עוד היום מכירים את זה שהילד שלכם חוזר הביתה בשעה שתיים, זורק את התיק והמעיל על הרצפה ומייד מתיישב על המחשב עד שאתם קוראים לו לאכול?

הפרעות קשב וריכוז בראשון לציון- משפחה וחברים
הפרעות קשב וריכוז בראשון לציון - מה יהיה עם מושיקו? מושיקו נולד למשפחה חסרת אמצעים. אחיו הגדול היה בחור מבריק מאין כמוהו, הוא היה מצוין במתמטיקה, פתר תרגילים במהירות ואף עזר לאחרים. כמו כן, היה אחיו הגדול שחקן כדורגל מעולה ומקובל מבחינה חברתית.

הפרעות קשב וריכוז בראשון לציון – להפוך את הדרכים העקלקלות לקלות
הפרעות קשב וריכוז בראשון לציון- ללמוד בדרך הישרה שלך קיימות אינטליגנציות שונות, ביניהן: אינטליגנציה לוגית מתמטית, אינטליגנציה לשונית, אינטליגנציה מוסיקלית, אינטליגנציה מרחבית, אינטליגנציה גופנית- תנועתית, אינטליגנציה בן- בן אישית, אינטליגנציה תוך- אישית ואינטליגנציה נטורליסטית. ייתכן כמובן כי קיימות עוד. מה עשויה מערכת החינוך להבין מכל אלו? מערכת החינוך עשויה להבין כי כל התלמידים שונים זה מזה ולכל אחד צורת החשיבה אשר אופיינית לו.

מהן הפרעות קשב וריכוז?
קיים מידע רב על תופעה הזו של קשב וריכוז המסתובב ברשת שכבר קשה לדעת האם המידע מדויק ועד כמה. הפרעות קשב וריכוז (ADHD) היא תופעה השנויה במחלוקת
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI